Webová stránka Národného štatistického úradu zverejnila fungovanie čínskeho indexu nákupných manažérov v januári, ktorý ukazuje, že v januári bol index manažérov nákupu (PMI) vo výrobe 49,2 %, čo je nárast o 0,2 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu a spracovateľský priemysel sa odrazil. Pokiaľ ide o veľkosť podniku, PMI veľkých podnikov bol 50,4 %, čo je nárast o 0,4 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo je viac ako kritický bod; PMI stredných podnikov bol 48,9 %, čo je nárast o 0,2 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo je menej ako kritický bod; PMI malých podnikov bolo 47,2 %, čo je pokles o 0,1 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu, pod kritickým bodom. Z pohľadu podindexov sú v piatich podindexoch, ktoré tvoria výrobné PMI, index výroby a index distribučného času dodávateľov vyššie ako kritický bod a index nových objednávok, index zásob surovín a index zamestnanosti sú nižšie. než kritický bod. Index produkcie bol 51,3 percenta, čo je o 1,1 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom mesiaci, čo naznačuje oživenie výrobného priemyslu. Index nových objednávok bol 49.{25}} percent, čo je nárast o 0,3 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo naznačuje, že nálada na dopyte na výrobnom trhu sa zlepšila. Index zásob surovín bol 47,6 %, čo je pokles o 0,1 percentuálneho bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo naznačuje, že zásoby hlavných surovín vo výrobnom priemysle naďalej klesajú. Index zamestnanosti bol 47,6 %, čo je pokles o 0,3 percentuálneho bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo naznačuje pokles zamestnanosti vo výrobných podnikoch. Index dodacej lehoty dodávateľov bol 50,8 %, čo je o 0,5 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom mesiaci, čo naznačuje, že dodacia lehota dodávateľov výrobných surovín sa naďalej zrýchľovala.
Na základe fungovania čínskeho indexu nákupných manažérov nevýrobných podnikov v januári dosiahol index nevýrobnej obchodnej aktivity 50,7 %, čo je nárast o {{10}},3 percentuálneho bodu v porovnaní s predchádzajúci mesiac, vyšší ako kritický bod, čo naznačuje, že nevýrobný priemysel pokračoval v stabilnej expanzii. Podľa odvetví bol index podnikateľskej aktivity v stavebníctve 53,9 %, čo predstavuje pokles o 3.{16}} percentuálne body v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom; Index obchodnej aktivity pre sektor služieb bol 50,1 percenta, čo je nárast o 0,8 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu. Z pohľadu priemyslu sa index obchodnej aktivity v odvetví železničnej dopravy, poštových, peňažných a finančných služieb nachádza na 60.0% a nad rozsahom vysokého rozmachu; Index podnikateľskej aktivity služieb kapitálového trhu, nehnuteľností, ekologickej ochrany a správy verejných zariadení je pod kritickým bodom. Index nových objednávok bol 47,6 %, čo je nárast o 0,1 percentuálneho bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo naznačuje, že pokles dopytu na nevýrobnom trhu sa naďalej zužuje. Z hľadiska odvetvia bol index nových objednávok v stavebníctve 46,7 %, čo je pokles o 3,9 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu; Index nových objednávok pre sektor služieb bol 47,7 %, čo je nárast o 0,7 percentuálneho bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Index cien vstupov bol 49,6 %, oproti predchádzajúcemu mesiacu sa nezmenil a je stále pod kritickým bodom, čo naznačuje, že celková úroveň cien vstupov používaných nevýrobnými podnikmi na obchodné aktivity naďalej klesá. Podľa odvetví bol index cien vstupov do stavebníctva 52.{52}} %, čo je nárast o 0,6 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu; Index vstupných cien v sektore služieb bol 49,2 percenta, čo je pokles o 0,1 percentuálneho bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Index predajných cien bol 48,9 %, čo je pokles o 0,4 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo naznačuje, že celková úroveň nevýrobných predajných cien klesla. Z hľadiska odvetvia bol index tržieb v stavebníctve 50,4 %, čo je pokles o 1,3 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu; Index predajných cien v odvetví služieb bol 48,7 percenta, čo je o 0,2 percentuálneho bodu menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Index zamestnanosti dosiahol 47,0 %, čo je o 0,1 percentuálneho bodu menej ako v predchádzajúcom mesiaci.
Index očakávanej obchodnej aktivity bol 59,7 %, čo je pokles o 0,6 percentuálneho bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, stále sa nachádza vo vyššej ekonomickej zóne, čo naznačuje, že nevýrobné podniky zostávajú optimistické, pokiaľ ide o nedávny vývoj na trhu. Z hľadiska odvetví bol očakávaný index podnikateľskej aktivity v stavebníctve 61,9 %, čo je pokles o 3,8 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu; Očakávaný index obchodnej aktivity pre sektor služieb bol 59,3 %, čo je pokles o 0,1 percentuálneho bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Okrem toho v januári bol kompozitný výstupný index PMI 50,9 %, čo je nárast o 0,6 percentuálneho bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, ktorý bol naďalej vyšší ako kritický bod, čo naznačuje, že celkové výrobné a prevádzkové aktivity čínskych podnikov sa naďalej rozširovali. Zhao Qinghe, hlavný štatistik prieskumného centra odvetvia služieb Národného štatistického úradu, vysvetlil, že v januári boli index manažérov nákupu vo výrobe, index obchodnej aktivity nevýrobných podnikov a zložený index produkcie PMI 49,2 %, 50 0,7 % a 50,9 %, čo je nárast o 0,2, 0,3 a 0,6 percentuálneho bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a čínska ekonomická klíma sa odrazila.
V januári sa výrobné PMI mierne zvýšilo na 49,2 % a úroveň prosperity sa zlepšila. 1. Expanzia produkčného indexu sa zrýchlila. Index produkcie dosiahol 51,3 percenta, čo je o 1,1 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom mesiaci a vzrástol na takmer štvormesačné maximum. Z pohľadu priemyslu je index produkcie potravín a vína a nápojov rafinovaného čaju, tlače papiera, kultúry, vzdelávania, športových a zábavných potrieb, medicíny a iných odvetví viac ako 53.0 % a výroba súvisiace odvetvia rýchlo expandujú; Index produkcie chemických surovín a chemických výrobkov, chemických vlákien a výrobkov z gumy a plastov a nekovových minerálnych výrobkov je v pásme poklesu a výrobná činnosť podnikov sa spomaľuje. (2) Index nových objednávok opäť vzrástol. Index nových objednávok bol 49.{13} percent, čo je nárast o 0,3 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu, a index nových exportných objednávok, ktorý odráža vonkajší dopyt, vzrástol o 1,4 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu, zlepšenie domáceho a zahraničného dopytu. Z pohľadu kľúčových odvetví bol index nových objednávok výroby zariadení, high-tech výroby a priemyslu spotrebného tovaru 50,3 %, 50,2 % a 50,3 %, všetky nad kritickým bodom. Index novej objednávky odvetvia s vysokou spotrebou energie je 47,0 %, čo je naďalej pod kritickým bodom a dopyt na trhu je stále nedostatočný.
(3) PMI veľkých podnikov vzrástol na rozsah expanzie. PMI veľkých podnikov bol 50,4 %, čo predstavuje nárast o 0,4 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu a úroveň prosperity sa opäť zvýšila. Výsledky prieskumu ukázali, že miera využitia kapacity viac ako 70 % veľkých podnikov dosiahla alebo prekročila 80.{{20}} % a výrobná kapacita podnikov bol rýchlo prepustený. PMI stredných podnikov dosiahol 48,9 %, čo je o 0,2 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom mesiaci, čo naznačuje zlepšenie ekonomickej situácie. PMI pre malé podniky bol 47,2 percenta, čo je o 0,1 percentuálneho bodu menej ako v predchádzajúcom mesiaci, čo naznačuje nízku ekonomickú úroveň. 4. Obchodné očakávania boli v zásade stabilné. Ovplyvnený blížiacim sa sviatkom jari a vstupom niektorých odvetví do tradičnej výroby mimo sezóny, očakávaný index výrobných a obchodných aktivít bol 54,0 %, naďalej je v rozpätí expanzie a dôvera podnikov v budúcnosť vývoj trhu bol vo všeobecnosti stabilný. Z pohľadu priemyslu je očakávaný index výrobných a prevádzkových činností farmaceutického priemyslu, špeciálneho vybavenia, automobilového, železničného, lodného a leteckého priemyslu a iných odvetví nad 56,0 % a podniky sú optimistickejšie, pokiaľ ide o vývoj trhu v poslednom období.
V januári bol index nevýrobnej obchodnej aktivity 50,7 %, čo je nárast o 0,3 percentuálnych bodov oproti predchádzajúcemu mesiacu, a nevýrobný priemysel pokračoval v stabilnej expanzii. (1) Index obchodnej aktivity v sektore služieb vzrástol na územie expanzie. Index obchodnej aktivity v sektore služieb bol 50,1 percenta, čo je nárast o 0,8 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu. Pokiaľ ide o priemysel, 13 z 21 skúmaných odvetví bolo v rozsahu expanzie, o štyri viac ako predchádzajúci mesiac, a sektor služieb sa rozšíril. V dôsledku dovolenkového efektu sa zvýšila ochota obyvateľov cestovať a konzumovať a index obchodnej aktivity maloobchodu, cestnej dopravy, leteckej dopravy, stravovania a iných odvetví vzrástol na rozsah expanzie a trhová aktivita sa odrazila. Index obchodnej aktivity železničnej dopravy, poštových, peňažných a finančných služieb a iných odvetví sa nachádzal v rozpätí vysokého boomu 60,0 % a viac a celkový obchod rýchlo rástol. Index obchodnej aktivity služieb kapitálového trhu, nehnuteľností a iných odvetví je zároveň na nízkej úrovni a úroveň prosperity je slabá. Z pohľadu trhových očakávaní bol index očakávanej obchodnej aktivity 59,3 %, v podstate nezmenený v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, pričom sa naďalej nachádzal vo vyššom pásme boomu a dôvera podnikov služieb v perspektívu vývoja trhu bola stabilná. (2) Index podnikateľskej aktivity stavebníctva klesol. Stavebný priemysel, ovplyvnený faktormi ako chladné počasie v zime a blížiace sa sviatky jari, vstúpil do mimosezónneho obdobia a index obchodnej aktivity bol 53,9 %, čo je o 3,0 percentuálne body menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Z pohľadu trhových očakávaní je index očakávanej obchodnej aktivity 61,9 %, ktorý sa naďalej nachádza v pásme vysokého boomu, čo naznačuje, že stavebné podniky majú silnú dôveru v vývoj trhu.
V januári bol kompozitný index produkcie PMI 50,9 %, čo je o 0,6 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom mesiaci, čo naznačuje, že výrobné a prevádzkové aktivity čínskych podnikov sa naďalej rozširujú. Index priemyselnej produkcie a nevýrobnej podnikateľskej aktivity, ktoré tvoria kompozitný index produkcie PMI, boli 51,3 % a 50,7 %.
